Ekonomi

İngiltere Başbakanı Sunak: Enflasyonu düşürmek zor olacak

Sunak, iş dünyası temsilcileriyle yaptığı toplantıda, bu yıl sonunun prestijiyle enflasyonu yarıya indirerek yüzde 5’e indirme taahhüdünü yineledi.

Çok yüksek olan enflasyonu düşürmek için faiz artırımına gidildiğini belirten Sunak, “Enflasyonu düşürmenin kolay olacağını hiçbir zaman söylemedim. Zor olacağını ve zaman alacağını hep söyledim. Açıkçası bu durum artık bir hal aldı. son aylarda daha zor ama hükümet bu hedefe ulaşmak için yaptığı plana bağlı.” ifadelerini kullandı.

Enflasyonu düşürmek için gerekli adımları attıklarını kaydeden Sunak, “Kimse resesyon görmek istemiyor ve İngiliz ekonomisi beklenenden güçlü performans gösterdi, resesyondan çıktı. Öncelikli hedefimiz enflasyonu yarı yarıya düşürmek. kestirme yol var diyorsa, sana karşı dürüst değiller demektir.” dedi.

Hükümetin hane halkına yaşam maliyeti kriziyle mücadelede desteğini sürdüreceğini kaydeden Sunak, “Enflasyonu düşürmek için çalıştığımızı ve bunun kolay olmadığını tekrarlamam gerekiyor.” söz konusu.

İngiltere Merkez Bankası, enflasyonla mücadele kapsamında bugün 13’üncü kez faiz artırımına giderek politika faizini yüzde 4,50’den yüzde 5’e çıkardı. Dün açıklanan verilere göre yıllık enflasyon Mayıs ayında değişmeden yüzde 8,7’de kaldı.

camliderehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu